A korcsolyázás fejlesztő hatása a tanulási képesságekre



TERÁPIÁS KORCSOLYAOKTATÁS

Hogyan segít a korcsolyázás?

Sok mozgásterápia alapja a vesztibuláris rendszer ingerlése. Ilyen például az Ayres terápia vagy a Delacato módszer is. Ezek a terápiák többek között a következő tüneteket mutató gyerekek képességeit fejleszti. Írás olvasási nehézségek, éretlen egyensúlyi reakciók, ügyetlen nagy motoros mozgások, értelmi, mozgásfejlődésbeli elmaradás. Gyakran mutatnak zavarokat. A testsúly áthelyezési képességekben, amely az egyensúlyi reakciók lényegét képezik. Korcsolyázás közben a vesztibuláris rendszer különösen erős ingernek van kitéve. Ennek az erős ingernek a hatása az egyensúlyozó rendszer, a mozgáskoordináció fejlődésében nyilvánul meg

A korcsolyázás során a kondicionális és koordinációs képességek is fejlődnek. A rendszeres sportolás, korcsolyázás hatására nemcsak az izomzat fejlődik, hanem az egész szervezet teljesítménye növekszik.

A korcsolyázás során leginkább igénybevett izmok a következők:

-         négyfejű combizom / m. quadriceps femoris /,

-         háromfejű lábikraizom / m. triceps surae /,

-         nagy farizom / m. gluteus maximus /,

-         széles hátizom / m. latissimus dorsi /,

-         egyenes hasizom / m. rectus abdominális /.

Tehát a korcsolyázás során ezek az izmok fejlődnek a leginkább.

A hátizom illetve a hasizom fejlődése segíti a helyes testtartást, illetve ezáltal helyes légzéstechnika kialakulásához vezet.


A korcsolya oktatása során felhasználom ismereteimet és gyógypedagógusi tapasztalataimat is. Az alábbiakban a fejlesztő korcsolyaoktatást mutatám be.


Magyarországon a különböző sportágak oktatásában ( különösen a versenysportra való felkészülés során ), így a korcsolyaoktatásban is jellemző, hogy már az egész kisgyermekek tanítása is formális elvárásokhoz, merev szabályokhoz kötött.

Nemcsak a képzett oktatók, de a szülők is elvárják, hogy 3 – 4 éves gyermekek 45 – 50 perces órákat csendben, figyelmesen, a pedagógus utasításait mindig maradéktalanul betartva végig dolgozzák.

E szemlélet nem veszi figyelembe a gyerekek egyéni- és életkori sajátosságait, ezért eredményessége, hatékonysága vitatható és a hiperaktív, tanulási zavarokkal küzdő, magatartásproblémás gyermekek esetében nem is alkalmazható.

Az említett gondolkodásmód ellentmond a szenzoros integrációs terápiákra épülő módszereknek.


 kép 

A korcsolyaterápia alatt ( az általános korcsolyatanfolyamokhoz hasonlóan ) mindenki elsajátítja a korcsolyázás alapjait, saját képességeinek, egyéni fejlődési ütemének megfelelően.

A játékos gyakorlatokat differenciáltan, minden gyermek a maga tudásszintjén és ritmusában végzi.

A terápia tartható csoportos formában, de alkalmazható egyéni fejlesztés is. Mindkét módszernek megvannak az előnyei.

Megfelelően ingergazdag környezetet a labdák, karikák, bóják, színes játékok biztosították.

A különböző nehézségi fokozatú gyakorlatok, feladatok egymásra épültek; a készségek, képességek együttes, komplex fejlesztését célozták meg.

A gyermekek fejlődési tempóját nyomon követve alakítottam ki a foglalkozássorozat tematikáját.

Oktatás játékosan, a felszabadult hangulatban zajlik, mely aktív részvételt eredményezett. Az óra végét kötetlen játékkal zárjuk.

A különleges figyelmet igénylő, sajátos nevelési szükségletű gyermekek korcsolyaoktatásával tizenöt éve kerültem kapcsolatba elsőként Magyarországon. Korcsolyaoktató, műkorcsolya szakedző és gyógypedagógus végzettséget szerezve kezdtem elmélyültebben foglalkozni a sport, a rekreáció és a gyógypedagógia e közös területével; külföldi modellt adaptálva kidolgoztam a korcsolyaterápia elméleti megalapozottságát és módszertani sajátosságait, szabályait.


Mozgáskoordinációs képességek fejlődése a korcsolyázás hatására


Egyensúlyozó-képesség

Az egyensúlyozás képessége az egyensúlyozás megtartását vagy az elveszett egyensúly visszaszerzését segíti elő. A korcsolyázás során az egyensúlyi reakciók aktivizálódnak a vesztibuláris rendszeren keresztül. Az egyensúlyozó-képesség alapja a korcsolyázásnak, hiszen a jégen mozogva bármilyen helyzetben, valamint az ügyességi gyakorlatok közben meg kell tartanunk, illetve vissza kell szereznünk elveszett egyensúlyunkat.

A korcsolyázás közben mind statikus, mind dinamikus helyzetek előfordulnak.

A téri tájékozódó-képesség

Ez a képesség a vizuális térpercepció alapján a mozgás, a sebesség és az irány érzékelése. A téri tájékozódó-képesség segítségével a korcsolyázó a mozgását a térben a feladatnak megfelelően képes koordinálni. Mivel a jégpálya egy behatárolt terület, fontos hogy az egyén képes legyen megítélni testének helyzetét tér és időbeli viszonylatban.

Kinesztézis

A kineztézis a pontos, gazdaságos mozgás kivitelezésért felelős. Az izomfeszülés és ellazulás szabályozásának képességét jelenti. A mozgásból eredő szenzoros visszajelzés egyik fontos forrása. A pontos és gazdaságos mozgás a felesleges erőkifejtés kiküszöbölésére szolgál, ez azt jelenti, hogy a mozgástanulás előrehaladásával mozgásérzékelődésünk fejlődik, mozgásunk egyre könnyedebbé válik, a feleslegesen megfeszített izmok mozgása kikapcsolódik. A rosszul koordinált mozgás esetén, például a hiperaktív gyermekeknél a mozgás energiaigényes, gazdaságtalan, ezért van az, hogy a hiperaktív gyermek már rövid ideig tartó mozgás után is elfárad, megizzad.

Ritmusérzék

A mozgásfolyamatok dinamikai időbeli rendjének felfogását fejezzük ki. Korcsolyázás közben a mozgások, mozgássorok ritmikájának érzékelése jelenti ezt a képességet. Az oktatás – fejlesztés során a ritmusra, zenére történő gyakorlás fontos részét terápiának. Segít a ritmusérzék kialakulásában.

Javasolt fejlesztési területek, terápiák:

-         szeriális észlelés fejlesztése,

-         verbális memória intenzív fejlesztése,

-         motivációs alap játékos kiépítése,

-         betűismeret stabilizálása,

-         grafomotoros fejlesztés,

-         logopédiai terápia,

-         feszültségoldó csoportos terápia,

-         téri orientáció, szerialitás fejlesztése,

-         vizuális diszkrimináció, vizuális differenciálás, vizuális emlékezet                       fejlesztése, auditív emlékezet fejlesztése,

-         D – D – D reedukáció

-         szenzomotoros integrációs terápia.

korcsolya oktatás jégiskola jégpálya görkorcsolya korcsolyaoktatás sport edzés



Kosár

A kosár üres.